Mladí environmentalisté: setkání generací

Jan Čeřovský
V tomto svém krátkém příspěvku představuje Jan Čeřovský stručnou historii organizace Youth and Environment Europe – YEE, mládežnické odnože Mezinárodní unie pro ochranu přírody (IUCN), jejíž setkání se konalo 28. července 2012 ve středisku ekologické výchovy v Oucmanicích u Brandýsa nad Orlicí – za účasti vysokých představitelů IUCN i YEE, a také pamětníků aktivit této mládežnické organizace z Čech. Autor mj. komentuje nově vycházející publikaci k danému tématu (International Youth Federation for Environmental Studies and Conservation (IYF) - an account of the involvement of young people in conservation from 1950 to 2010), jejímž je spoluautorem...

Stažení

Data o stažení nejsou doposud dostupná.

Metriky

Metriky se nahrávají ...

Mladí environmentalisté: setkání generací

2012-12-31 14:22:41

Jan Čeřovský

V tomto svém krátkém příspěvku představuje Jan Čeřovský stručnou historii organizace Youth and Environment Europe – YEE, mládežnické odnože Mezinárodní unie pro ochranu přírody (IUCN), jejíž setkání se konalo 28. července 2012 ve středisku ekologické výchovy v Oucmanicích u Brandýsa nad Orlicí – za účasti vysokých představitelů IUCN i YEE, a také pamětníků aktivit této mládežnické organizace z Čech. Autor mj. komentuje nově vycházející publikaci k danému tématu (International Youth Federation for Environmental Studies and Conservation (IYF) - an account of the involvement of young people in conservation from 1950 to 2010), jejímž je spoluautorem...

V roce 1956 si Mezinárodní unie pro ochranu přírody, dnes pod zkratkou IUCN, známá jako nejvýznamnější globální organizace ve svém oboru, založila i svoji mládežnickou sekci. Tato IYF – International Youth Federation for Environmental Studies and Conservation vykonala za desetiletí své činnosti mnoho užitečné práce. Jejím vrcholem zřejmě byla první mezinárodní konference mládeže o životním prostředí. Konala se v srpnu roku 1971 na univerzitě v kanadském Hamiltonu jako mládežnická předehra ke Stockholmské konferenci OSN, kterou dokonce významně ovlivnila.

Jak se federace mladých rozvíjela po celém světě, vznikaly její regionální sekce. Evropská se roku 1983 oddělila jako samostatná organizace. Dodnes působí pod názvem Youth and Environment Europe – YEE: sídlo ústředního sekretariátu má dokonce v Praze na Toulcově dvoře (Češi v ní od samého vzniku hráli dost čestnou roli).

Není tedy žádnou náhodou, že právě na letošním výročním shromáždění organizace YEE byla prezentována publikace pojednávající o historii její mateřské IYF. Připravila ji skupinka bývalých funkcionářů oné první mezinárodní organizace mladých environmentalistů a tiskem v roce 2012 vydala Akademie Alfreda Toepfera pro ochranu přírody v Lüneburském vřesovišti. (V tomto významném německém chráněném území pořádala IYF řadu svých akcí s podporou hamburského průkopníka a mecenáše ochranářských snah, jehož jméno Akademie nese.)

Mezinárodní setkání staré generace s mladými se konalo 28. července 2012 ve středisku ekologické výchovy v Oucmanicích u Brandýsa nad Orlicí. Zahájil je čestný člen IUCN Jan Čeřovský, jeden z iniciátorů a autorů představované publikace. S organizací IYF přítomné seznámil její někdejší významný funkcionář Hein van Bohemen, dnes profesor technické univerzity v nizozemském Delftu. Své vzpomínky v krátkých vystoupeních přidali bývalí členové - „old socks“ - IYF i YEE: paní Antje Rücker-Kohler z Německa, prezidentka IYF 1964-1966, organizátor polských táborů mladých environmentalistů Jan Dobrowolski, dnes profesor báňskohutní akademie v Krakově; z českých představitelů bývalý šéfredaktor Technického týdeníku a nositel ceny „Česká hlava“ Jan Baltus, ředitel střediska ekologické etiky a výchovy Rýchory-SEVER Jiří Kulich a Šimona Bouzková-Němcová, kdysi blízká spolupracovnice ministrů Bedřicha Moldana a Josefa Vavrouška. Přítomni byli i někdejší aktivní účastníci činnosti IYF - bývalá pracovnice slovenské státní ochrany přírody Veronika Karpišová-Vagenknechtová z Bratislavy a Vladimír Černík, dnes zástupce ředitele lesnické akademie v Trutnově. A zúčastnil se také – v neposlední řadě – profesor Johann Schreiner, ředitel severoněmecké akademie ochrany přírody, vydavatel publikace.

V druhém bloku jednání, zaměřeném na přítomnost, podaly podrobnou zprávu o činnostech a vizích YEE odstupující generální tajemnice Slovenka Adriána Harnúšková a další čelné představitelky Irena Oupicová z ČR a Polka Malgorzata Zubowicz-Thull. A v dalším promluvila o dnešních činnostech IUCN v zapojování mladých lidí evropská místopředsedkyně Komise IUCN pro výchovu a komunikace Katalin Czippán z Maďarska. Přestávky mezi jednotlivými bloky jakož i čas před zahájením a skončením zasedání umožnily osobní výměnu informací a názorů mezi účastníky – zástupci obou generací. Do Oucmanicích přijela i redaktorka Envigogiky Jana Dlouhá, která byla členkou přípravného výboru akce.

Další informace o zasedání a celkově o YEE lze získat na webových stránkách této organizace www.yeenet.eu, publikaci o historii IYF (International Youth Federation for Environmental Studies and Conservation (IYF) - an account of the involvement of young people in conservation from 1950 to 2010) lze objednat (130 stran, cena 8,5 Eur) na adrese vydavatele <publikationen@nna.de>.

Další podrobnosti o sestkání je možné nalézt na stránkách Youth and Environment Europe, obrazovou dokumentaci pak v jejich fotogalerii.